یکشنبه 01 مهر 1397

استاندار آذربایجان غربی محمد مهدی شهریاری

زندگینامه

 • محمد مهدی شهریاری در سال 1343 در خانواده ای متدین بدنیا آمد و پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال 1361 موفق به اخذ دیپلم گردید. 
  وی در تاریخ 15 آبان ماه 1360 اولین بار در حالی که یک دانش آموز دبیرستانی بود برای دفاع از مردم و کشور به جبهه های جنگ حق علیه باطل تحت عنوان نیروی رزمی داوطلب بسیج اعزام شد و تا پایان جنگ در این امر مهم شرکت فعال نمود .
  همچنین در عملیات ها مختلفی از جمله فتح المبین مرحله اول و سوم، رمضان، والفجر مقدماتی یک و دو، بدر و کربلا شرکت نمود.
  وی در اواخر دی ماه 1365 تحت تاثیر عوامل شیمیایی دشمن در منطقه عملیاتی شملچه قرار گرفت و به درجه افتخار آمیز جانبازی نائل گردید. 
  در اواخر تیرماه 1363 خانواده ایشان گلی از گلهای بهشتی را تقدیم سالار شهیدان نمود؛ برادر وی در منطقه کامیاران به درجه افتخار آمیز شهادت نائل گردید. 
  در سال 1367 و پس از فرمان رهبر کبیر انقلاب مبنی بر تحصیل نیروهای مذهبی و انقلابی، ایشان پس از پذیرفته شدن در آزمون در دانشکده روابط بین الملل وزارت امورخارجه مشغول به تحصیل شد. 
  در سال 1373 رسما به عنوان کارشناس در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه مشغول بکار گشت که تحت عناوین زیر در سالهای متمادی به مطالعه و خدمت و دفاع ازحقوق ملت خود پرداخت:
  - نماینده مطالعاتی در سفارت جمهوری اسلامی ایران – مراکش 
  - کارشناس سیاسی مرکز مطالعات آسیایی و قفقاز 
  - کارشناس سیاسی مرکز مطالعات اقتصاد بین الملل و انرژی 
  - کارشناس سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران واتیکان – ایتالیا 
  - کارشناس سیاسی مرکز مطالعات اروپا و آمریکا 
  تحقیقات و مطالعات و مقالات ارزنده ایشان در مجلات مختلفی به چاپ رسیده است.
  مردم شریف شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم در اسفند ماه سال 1386 وی را راهی دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نمودند. وی در مجلس هشتم شورای اسلامی با توجه به سوابق، تجربیات و مطالعات خود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود. 
  پس از اتمام مجلس هشتم به وزارت امور خارجه بازگشت و در سال 1391 به کشور آلمان مامور به خدمت شد. 
  در سال 1393 با پیشنهاد دکتر ظریف وزیر امورخارجه ایران و تایید دکتر حسن روحانی رییس جمهور محبوب، محمد مهدی شهریاری بعنوان سرکنسول ایران در فرانکفورت منصوب شد.
  با مصوبه هیئت دولت در تاریخ 19 مهرماه 1396، محمد مهدی شهریاری بعنوان استاندار آذربایجان غربی تعیین شد.

 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به استانداری آذربایجان غربی می باشد. 1397