استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه رسانه از ارکان اصلی توسعه است، گفت: ظرفیت های این استان در حال توسعه و امن باید به سرمایه گذاران داخلی و خارجی شناسانده شود.

محمدمهدی شهریاری در آیین گرامیداشت روز خبرنگار که با حضور پیشکسوتان خبرگزاری ایرنای مرکز آذربایجان غربی برگزار شد، افزود: سیاه نمایی رسانه ای برخی ها نباید مانعی بر سر راه توسعه استان باشد.

وی اضافه کرد: تمام تلاش ما جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای توسعه اقتصادی منطقه است و در این جهت از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شرایط خاصی بر کشور از نظر اقتصادی حاکم بوده و آذربایجان غربی نیز متاثر از این شرایط است، بیان کرد: دستاوردهای دولت نباید با شیطنت تعداد انگشت شماری از رسانه ها زیرسوال برود.

وی افزود: رسانه های ارتباط جمعی به عنوان بازوان توانمند نظام می توانند در کنار مسوولان برای رفع کمبودها و تبدیل آنها به نقطه قوت تلاش کنند.

وی افزود: نباید ضعف های کوچک به عنوان ابزاری برای ضربه زدن به دولت مورد سوء استفاده قرار گیرد و مردم دچار ناامیدی شوند.

استاندار آذربایجان غربی گفت: برخی مطبوعات مسیری را در استان پیش می برند که در نهایت به ضرر استان تمام می شود و زمینه فرار سرمایه گذاران داخلی و خارجی را فراهم می کند.

وی با اشاره به برگزاری شورای توسعه پایدار غرب و شرق کشور در روزهای اخیر، گفت: برنامه های خوبی برای استان های مرزی در این شورا تصویب شده است و اعتبارات خوبی از ابتدای سال 98 برای استان تخصیص خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه در سایه مصوبه های این شورا، آذربایجان غربی در ابعاد مختلف رشد جهشی خواهد داشت، افزود: در سال های گذشته تمامی توان مسوولان برای توسعه مرکز کشور معطوف شد اما در دولت تدبیر و امید این نگاه تغییر کرد و مصوبه های این شورا تغییر نگاه مسوولان را نشان خواهد داد.

وی با اشاره به روند توسعه متوازن استان در ابعاد مختلف، افزود: تا 2 سال گذشته تنها 36 درصد از آذربایجان غربی گازرسانی شده بود اما در سال جاری این میزان به حدود 55 درصد رسیده است و تا سال آینده ضریب برخورداری از گاز طبیعی در استان به 80 درصد می رسد.

وی با تاکید بر اینکه مشکل بیکاری تنها با جذب سرمایه گذاری حل می شود، گفت: یکی از اولویت های برای جذب سرمایه گذاری، وجود امنیت است و این نعمت بزرگ به خوبی در سطح استان فراهم شده است.

استاندار آذربایجان غربی افزود: در حال حاضر 50 فعال اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان درخواست داده اند که از میان این درخواست ها، پنج طرح سرمایه گذاری در هفته دولت کلنگ زنی می شود؛ سه طرح از این تعداد مربوط به سرمایه گذاران خارجی است.

شهریاری بیان کرد: تبلیغات مناسب بهترین ابزار برای شناساندن ظرفیت های استان است و رسانه ها باید از ابزار تبلیغات برای توسعه سرمایه گذاری در استان استفاده کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که رسانه ها و مسوولان با یکدلی و وحدت در راستای توسعه همه جانبه استان گام بردارند.

به گزارش ایرنا سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، خبرگزاری رسمی و اولین نهاد حرفه ای گردآوری و انتشار خبر و عکس و نیز تولید محصولات رسانه ای – خبری در تاریخ ایران است.

ایرنا که بیش از هشت دهه از تاسیس آن می گذرد در ابتدای راه با عنوان ' آژانس پارس' و با هدف گردآوری، ترجمه و انتشار اخبار ایران و جهان کار خود را آغاز کرد.

از زمان پایه گذاری این رسانه در سال 1313 شمسی به مدت سه دهه آژانس پارس زیر مجموعه ای از تشکیلات وزارت امور خارجه به شمار می رفت اما با آغاز به کار وزارتخانه ای با عنوان اطلاع رسانی در دولت وقت، آژانس پارس زیرنظر این وزارتخانه قرار گرفت و همزمان به خبرگزاری پارس با نام اختصاری ' پانا ' تغییر نام داد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی این خبرگزاری در راستای اهداف نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران به بازتعریف رسالت خبری خود پرداخت و بر پایه اهدافی چون انعکاس دستاوردهای انقلاب اسلامی و مخابره واقعیت های ایران و جهان به ویژه کشورهای اسلامی فعالیت خود را ادامه و گسترش داد.

در دی ماه 1360 نام خبرگزاری پارس با تصویب مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) تغییر یافت و نشان واره ای برای ایرنا برگزیده شد که بیانگر اهداف و رسالت های تازه این خبرگزاری بود.

در این نشان واره، نمادی از خانه ی خدا با نوار تلکس خبری با هم ترکیب شده است تا کار ویژه خبررسانی حقیقت محور و خداجویانه را به تصویر بکشد.

وقوع جنگ تحمیلی سبب شد تا خبرگزاری جمهوری اسلامی سیاست ویژه ای را در دستور کار قرار دهد و با ایجاد ساز و کاری متناسب با موقعیت دفاعی کشور، اطلاعات به هنگام و مورد نیاز را تهیه و ارایه کند.

در این راستا ایرنا با کارنامه ای درخشان و مخابره بیش از یک میلیون و 300 هزار خبر ویژه دفاع مقدس و 500 هزار فریم عکس و تقدیم 12 خبرنگار و عکاس شهید و آزاده توانست مسئولیت خود را با سربلندی به انجام برساند.

با توجه به جایگاه ایرنا، بخشی مهمی از اخبار و اطلاعات مورد استفاده رسانه های خارجی و داخلی، موضع گیری های مسئولان و سیاست های رسمی کشور در مورد رویدادهای ایران و جهان به ویژه کشورهای اسلامی معطوف به خبرگزاری جمهوری اسلامی است.

همچنین از نقاط درخشان کارنامه ایرنا در اعلان و انتشار برخی اخبار مهم می توان به انتشار خبر دستگیری صدام حسین، دیکتاتور عراقی در 24 آذر 1382 شمسی اشاره کرد که اهمیت جایگاه منطقه ای و جهانی ایرنا در عرصه خبررسانی را بیش از پیش نمایان کرد.

نقش حرفه ای اطلاع رسانی ایرنا در رساندن صدای مقاومت اسلامی لبنان، نسل کشی مسلمانان در بوسنی، بحران افغانستان و عراق از جمله فعالیت های ارزشمند این سازمان به شمار می رود.

در تقویم شمسی 17 مرداد بهخاطر شهادت محمود صارمی، شهید عرصه خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است.